Yeşil Çay Nedir Nasıl Üretilir?

 

Yeşil çay nedir, Camellia Sinensis yapraklarından üretilen ve çay yapmak için kullanılan oksidasyon işleminden geçmemiş bir bitki türüdür. Yeşil çay, ilk kez Çin'de üretilmiştir. Daha sonra üretimi ve tüketimi günden güne Asya'daki diğer birçok ülkeye yayılmıştır. Halk arasında yağ yakıcı olarak tanınan yeşil çay bitkisi kendine has bir tada sahiptir. Çayı demlenilebildiği gibi tozu da içeceklere ve yiyeceklere katılabilir. Son yılların önde gelen ürünü matcha çayı, yeşil çayın öğütülmesi ile elde edilen bir tozu çay çeşididir.

 

Yeşil çay çeşitliliği, yetiştirme koşullarına, bahçecilik yöntemlerine, üretim işlemine ve hasat zamanına bağlı olarak değişir. Çay tüketiminin Çin'deki efsanevi kökenleri imparator Shennong dönemine dayanmaktadır. Lu Yu (Tang Hanedanı) tarafından 600-900 yılında yazılan bir kitap olan "Çay Geleneği”, yeşil çay tarihinde çok önemli bir kaynak olarak kabul edilir. Zen rahip Eisai tarafından 1211'de yazılan “Kissa Yojoki” (Çay Kitabı), yeşil çay içmenin inceliklerini, çay bitkilerinin şekillerini, çiçek ve yapraklarını ve çay bitkisinin nasıl yetiştirilebileceğini açıklamaktadır

 

Dünyanın En Şifalı Bitkilerinden Yeşil Çayın Mucizevi Etkileri

 

Vücudumuzda inanılmaz etkilere sahip olan yeşil çay bitkisi, fermente edilmemiş taze çay yapraklarından oluşur, bu nedenle oldukça yüksek düzeyde antioksidan içerir. Artık neredeyse herkes tarafından bilinen yeşil çayın faydaları; saçtan cilde, zinde olmaya kadar pek çok farklı konu üzerinde ortaya çıkar. Anavatanı Çin ve Hindistan olan yeşil çay, dünya çapında, yüzyıllardır sevilen ve sık sık tercih edilen bir bitkidir. Peki, mucizevi etkilere sahip yeşil çayın faydaları hakkında neler biliyorsunuz? “Yeşil çay nedir?”, “Yeşil çay ne işe yarar?”, “Yeşil çay neye iyi gelir?” gibi konuları ele alarak yaz kış, mevsim fark etmeden severek tüketilen yeşil çayın faydalarını sizler için araştırdık. Yararları ile birlikte dikkat etmeniz gereken yönlerine de değindiğimiz bu yazımızda “Yeşil çay ne zaman içilmeli?”, “Yeşil çay fazla içilirse ne olur?”, “Yeşil çay akşam içilir mi?” gibi merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz. İşte yeşil çay içmenin faydaları;

 

Yeşil Çayın Faydaları

 

Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda kan dolaşımının daha hareketli olmasına yardımcı olur.


Ulusal Kanser Enstitüsü; kanser hastalığında yeşil çay etkileri konusunda araştırma yaparak, yeşil çayın kanseri önlemeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. (*)


Yeşil çay yüksek miktarda antioksidan içerir. Yaşlanmayı geciktirici etkilere sahiptir. Aynı zamanda içinde bulundurduğu antioksidanlarla cildi güzelleştirmeye yardımcı olur. Yorgun göz altı belirtilerine kompres yaparak uygulandığında rahatlatmaya katkı sağlar.


Yeşil çay pek çok kişi tarafından zayıflamaya yardımcı olması sebebiyle sıkça tercih edilir. Oldukça iyi bir diüretiktir(idrar söktürücü) ve vücutta bulunan ödemin kolayca atılmasına yardımcı olur.


Harvard Tıp Okulu, yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın, kalp hastalıklarına doğrudan katkıda bulunan kötü kolesterol seviyelerini düşürebileceği sonucuna varmıştır. Bu nedenle yeşil çay uzmanlar tarafından kalp sağlığı için önerilir. (**)
Stresle mücadele edici özellikler barındırır. Sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olduğu bilinir.


C vitamini içeriği açısından zengin bir bitki olan yeşil çayın, sıcak suyla demlenerek tüketildiğinde özellikle solunum yolu hastalıklarına ve gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

(*) kaynak: https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/tea-fact-sheet
(**)kaynak: https://www.health.harvard.edu/heart-health/green-tea-may-lower-heart-disease-risk

 

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

 

Yıllardır yapılan araştırmalar, yeşil çayın cilt için sayısız faydalara sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Siyah çaya oranla daha az kafein oranına sahip olması ve daha az işlem görerek ortaya çıkması yeşil çay yararları arasında gösterilebilir. Antioksidan zengini olan yeşil çay içeriğindeki enzimler, amino asitler, polifenoller ile cilde sağladığı faydalar oldukça fazladır. Ayrıca B vitamini, magnezyum, folik asit ve potasyum bakımından zengin bir bitkidir. Sahip olduğu mineral ve vitaminler cildi güzelleştirir ve cilt kusurlarını azaltmaya yardımcı olur.

 

Yeşil çay, antioksidan ve anti inflamatuar özellikleri ile yaşlanmanın cilt üzerinde oluşturduğu etkileri azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yine anti inflamatuar özelliği sayesinde sedef, kepek, döküntüler ve ciltte oluşan yumrular gibi cilt rahatsızlıklarının rahatsız edici etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Yeşil çay birçok insanın ortak sorunu olan aknenin oluşumunu da engellemeye yardımcıdır.  

 

Yeşil Çay Özellikleri ve Kullanım Önerileri

 

Yeşil çay günümüzde her yerde kolayca bulunabilen bir çay çeşididir. Yeşil çayın hazırlanması siyah çaya oldukça fazla benzer. Demleme yöntemi ile içilebilen yeşil çayı ılık olarak tüketmenin daha fazla yarar sağladığı bilinir. 

 

5 dakika bekletilen bir fincan kaynamış su içerisine, bir çay kaşığı yeşil çay ekleyip 2 - 3 dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Fazla demlenen, rengi oldukça koyulaşan yeşil çay faydadan çok zarara neden olabilir. Ayrıca yeşil çayı hamilelerin kullanmaması gerekir. Emziren annelerin yeşil çay tüketmeden önce bir uzmana danışmalarında fayda vardır.

 

İnci Kadar Saf İnci Kadar Doğal

Her yudumda ayrı bir keyif