Adını Giderek Daha Sık Duyduğumuz Beyaz Çay Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

Uzak Doğu’dan gelip son yıllarda ülkemizde de bir hayli popüler olan ve hem renksiz hem de kokusuz yapısıyla oldukça merak uyandıran beyaz çay, sağlıklı oluşu nedeniyle sıkça tercih edilmeye başlandı. Hafif bir bitki çayı olduğu için insanların keyifle tükettiği bu çay; yeşil çaya alternatif arayanlar adına keyifli bir seçenek haline geldi.

 

Beyaz Çay Nedir, Nasıl Üretilir?

 

Beyaz çay en temelinde camellia sinensis ismi verilen bir bitkiden üretilir. “Beyaz çay nasıl toplanır?” diye baktığımızda bahar geldiği zaman çiçek açmayan bu bitkinin çay yapraklarının özenle toplandığını görürüz. Sonrasında hiçbir işlem görmeden bu yapraklar doğal şekilde kurutulur. Aslında yalnızca bu kurutma işlemi ile beyaz çay elde edilmiş olur. Yani “beyaz çay nasıl üretilir?” sorusunun cevabının oldukça basit olduğundan bahsedilebilir.

 

Beyaz çay özellikleri bakımından içerisinde antioksidan zengini kateşin maddesini bulundurur. Aynı zamanda beyaz çay, dünya çapında değeri en yüksek olan çaylar arasında gösterilir. Antioksidan bakımından beyaz çayı oldukça zengin yapan kateşin maddesi, çay yaprakları çay hasadından önce toplandığı için korunmuş olur. Bu sayede ortaya benzersiz bir aroma çıkar.

 

“Beyaz çay nerede yetişir?” sorusunun cevabı ise genellikle Hindistan, Çin, Tayvan, Nepal, Sri Lanka ve Tayland bölgelerini kapsar. İçerisinde teaflavin, tearubigin, tanin, kateşin ve kafein gibi maddelerin yer aldığı beyaz çaya, özellikle bu bölgelerde yoğun şekilde bir talep olduğu için üretilen çaylar kısa sürede tüketilir. Bu durum da beyaz çayı dünya genelinde çok daha değerli bir hale getirir. Beyaz çaylar üretim yöntemlerine göre de çeşitli türlere ayrılır. Özellikle bir beyaz çay çeşidi olan gümüş kadife, hem daha yoğun olarak tüketilir hem de daha hafif bir tada sahiptir. Zaten en yüksek ekonomik getiriye sahip olan çayın da gümüş kadife olduğundan bahsedilebilir. Beyaz çayın beyaz şakayık çeşidinin ise diğer türlere göre altın sarısı bir rengi bulunur. Bunların yanı sıra Seylan beyazı, Afrika beyazı ve Darjeeling beyazı da beyaz çay çeşitleri arasında yer alır. İnsanlar tarafından sıkça merak edilen beyaz çay yeşil çay farkı ise genellikle çay yapraklarının toplama ve işleme süreçlerinin değişkenlik göstermesinden meydana gelir.

 

Beyaz Çay Faydaları Nelerdir?

 

“Beyaz çay ne zaman içilmeli?” diye merak ediyorsanız özellikle cildinizde kuruluk hissetmeye başladığınızda tüketebileceğinizden bahsedilebilir. Çünkü beyaz çay cilde faydaları arasında cildi canlandırmak ve parlak bir görünüm kazandırmak bulunur. Fakat beyaz çayın tamamen iyileştirici bir özellikte olduğunu ya da tek başına ciltteki tüm sorunları giderebileceğini düşünmemelisiniz. Tüketmeden önce doktorunuza mutlaka danışmalı ve beyaz çayı yalnızca doktorunuzun uyguladığı tedaviyi -ancak izin verdiği ölçüde tüketerek-  destekleyici şekilde tercih edebilirsiniz. 

 

“Beyaz çay ne işe yarar?” diye düşündüğünüzde aslında vücuduna çok fazla kafein almak istemeyenler için de işlevsel olduğundan bahsedilebilir. Çünkü beyaz çayın içerisinde pek çok çaydan daha az miktarda kafein yer alır. Bu nedenle kafein tüketimini azaltmak isteyenler için tercih edilebilir. Beyaz çay faydaları arasında stres kaynaklı gerginlikleri azaltmak da yer alır. Gün içinde kendinizi sık sık gergin ve sinirli hissediyorsanız yeterli miktarda beyaz çay tüketerek sakinleşmenize yardımcı olabilirsiniz. 

 

Eğer kilo verme amacı taşıyorsanız ve bunun için doğru beslenme ile egzersiz yapmaya özen gösteriyorsanız doktorunuz önerdiği müddetçe bu süreci beyaz çay tüketerek destekleyebilirsiniz. Çünkü beyaz çay, metabolizmaya olan olumlu etkileri nedeniyle doğru şekilde gerçekleştirilen kilo verme sürecine katkıda bulunabilir. Ancak olası yan etki yaşama ihtimalini en aza indirmek için beyaz çay tüketmeden önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

 

İnci Kadar Saf İnci Kadar Doğal

Her yudumda ayrı bir keyif